Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://plus.google.com/EkremCulfa/posts
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret1041005
Üyelik Girişi
Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Culfa Videolar
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.07206.0963
Euro6.77726.8043
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Saat

Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
sevinckilic25@gmail.com
ÇATIŞMALARIN ÇÖZÜMÜ
29/07/2018

ÇATIŞMALARIN ÇÖZÜMÜ

            Çatışma, bir ya da birden çok kişinin herhangi bir konu üzerinde anlaşamadığı zaman ortaya çıkar. İnsanların gereksinimleri, istekleri birbiriyle ters düştüğü zaman çatışma yaşanır. İletişim çatışmasında yaş, kültür seviyesi, ekonomik durum, yetişme ortamı, psikolojik yapı, eğitim vb etkendir.

            Çatışmada en az iki taraf vardır. Bu iki taraf bazen iki insan, iki çift, iki grup, iki aile, bazen de insan kendi içinde iki taraf olarak çatışmaya girer. Çatışma iyi yönetilirse, uzlaşmayı doğurur. İnsanlar birbirlerinin hassas oldukları konuları bilirler ve hangi davranıştan hoşlanıp hoşlanmadığı konusunda bilgi sahibi olurlar. Sınırları belli olmuş olur.

            Çatışma olağan hatta kaçınılmazdır. Çatışma çözümünde ilk aşama çatışmanın varlığının kabul edilmesidir. Sonrasında esnek olma, iyi bir dinleyici olma, yargılayıcı olmama ve çözüm odaklı olma gelir. Neden sorusu sormak ve yargılayıcı olmak uzlaşma engellerindendir.

            Uzlaşma, kişiler arasında çatışmaların sona ermesi ve sorunun çözülmesidir. Uzlaşma bağımsız ve objektif üçüncü bir kişinin uyuşmazlığın taraflarına, olayın özelliklerine göre çözüm üretme şeklinde olursa kalıcı olur ve kısa sürede sonuç verir.

            Toplumun temeli olan ailede de çatışma yaşanabilir. Çatışma aile kurumunda olursa ve erken fark edilirse uzlaşma daha kolay sağlanır. Çözülemeyen çatışmalar sebebiyle boşanma oranları son yıllarda artış göstermektedir. En büyük zararı çocuklar görmektedir. Aile birliğinin korunması için gerekirse profesyonel uzman yardımı almak gerekir. Bu hizmet Psikologlar, Aile Evlilik Danışmanları tarafından verilmektedir.

 

Sevinç BAKAN KILIÇ

Sosyolog/Aile DanışmanıPaylaş | | Yorum Yaz
748 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ömürlük Ailenin Sırları - 17/09/2018
Toplumun temelini oluşturan ailenin sağlam temeller üzerine kurulup, bir ömür sürdürülmesi son derece önemlidir. Bir evlilik kararı sadece iki kişiyi etkilemediği gibi boşanma da evli çifti varsa çocukları, eşlerin ailerini ve en son olarakta toplum