Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret1102874
Üyelik Girişi
Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.48997.5199
Euro9.03949.0756
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
KRONİK ALKOL KULLANIMIN FİZİKSEL ETKİLERİ
23/11/2020


Aşırı derecede alkol tüketen insanlar için klinik tablo oldukça olumsuzdur. Tüketilen alkolün %5 ila %10 oranındaki kısmı, idrar ve terlemeye yoluyla dışarı atılmakta ve geri kalan kısım vücut tarafından özümsenmektedir. Alkolü metabolize etmek karaciğerin görevidir, ancak yüksek miktarda alkol alındığında karaciğer ciddi bir şekilde fazla çalışmakta ve sonunda geri çevrilemez hasara uğramaktadır. Ağır içicilerin %15 ila %30’unda kan damarlarında aşırı sertleşme şeklinde kendini gösteren biz bozukluk olan karaciğer sirozu görülmektedir. Bir yılda gerçekleşen 26000 siroz temelli ölümün yaklaşık %40 ila %90’ı alkolle bağlantılıdır.

Britanya ve İskoçya gibi bazı ülkelerde son yirmi yılda nüfusta görülen artan alkol kullanımı nedeniyle siroz bağlantılı ölümlerde yükseliş görülmüştür.

Alkol aynı zamanda çok kalorili bir maddedir. Dolayısıyla, alkol tüketimi diğer yiyecekleri tüketme iştahını azaltmaktadır. Aşırı içki tüketen bireylerde, alkolün besleyici bir değeri olmadığından kaynaklı beslenme yetersizliği görülebilmektedir. Ayrıca, ağır kullanım bünyenin besinlerden yararlanma yeteneğini azaltmakta ve bu nedenle de vitamin hapları almak bu eksikliği gidermemektedir. Alkol kullanan çoğu kişide karın ağrısı gibi artan gastrointestinal belirtiler de görülmektedir.

KAYNAKÇA

Leon, D. A., and McCambridge, J., (2006). Liver cirrhosis mortality rates in Britain grom 1950 to 2002: an analysis of routine data. Lancet, 367(9504), 52-56.

Martin, P. R., Singleton, C. K., & Hiller-Sturmhöfel, S. (2003). The role of thiamine deficiency in alcoholic brain disease. Al. Res. Hlth., 27, 134-142.

Turner, R. J., Lloyd, D. A., & Taylor, J. (2006). Physical disability and mental health: An epidemiology of psychiatric and substance disorders. Rehabilitation Psychology, 51(3), 214–223.

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com82 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI NEDİR? - 10/01/2021
İnsanların karakteristik özellikleri, başa çıkma tarzları ve toplumsal çevre ile etkileşim biçimleri çocukluk döneminde belirmeye başlar ve normalde ergenlik döneminin sonunda ya da genç yetişkinlik döneminde oturmuş örüntüler halinde belirginleşir.
KAYGI NEDİR? - 03/01/2021
Korku ve paniğin aksine, kaygı hem daha çok geleneğe yönelen hem de korkudan çok daha dağınık hoşa gitmeyen duygu ve bilişlerin karmaşık bir şekilde bir araya gelmesidir. Öte yandan, korkuda olduğu gibi, yalnızca bilişsel/öznel öğelerden oluşmaz.
ÖZ ŞEFKAT - 26/12/2020
Öz şefkat, bireyin kendi yaşadığı olumsuz deneyimler karşısında duygularına karşı duyarlı ve açık olmasını, bu deneyimler sonucunda ortaya çıkan acıyı azaltma isteğini ve kendine karşı sevecen bir şekilde yaklaşmasını içermektedir.
SANAL ALDATMA ALDATMA MIDIR? - 19/12/2020
Sanal aldatmada bir aldatma olarak nitelendirilmekte ve sonuçlarının diğer aldatma türlerinde olduğu gibi meydana geleceği ifade edilmektedir. Sanal aldatmanın bilinen aldatma gibi düşünülmesi ise psikolojik etkiler yaratacağını göstermektedir.
GEÇMİŞ VE GELECEK - ESKİ YIL VE YENİ YIL - 13/12/2020
Yeni bir yıla girerken geçmişte yapılan hataları düşünerek aynı durumları yaşamamak için kararlar alınmalıdır. İnsan kendisine hedef koymalı haritada yerini bilmeli, o hedefte ilerlemelidir. Yaşam hedefi olan insan olayları kendi yönetmektedir.
ALKOL KULLANIMI VE BAĞIMLILIĞINDA BİYOLOJİK NEDENSEL ETKENLER VE GENETİK YATKINLIK - 07/12/2020
Alkol tüketimi sorunları yaşamada biyolojik ve genetik faktörlerin olasılığı konusunda çok sayıda araştırma yapılmıştır. Günümüzde birçok uzman alkol gibi uyuşturucu maddelerin bağımlılığında kalıtımın önemli rol oynadığı konusunda hemfikirlerdir.
ALKOL BAĞIMLILIĞI - 20/11/2020
Kişinin alkol kullanımı konusunda engellenemez bir istek duyması ve zaman içinde kullandığı alkol miktarının artması ve bu kullanımın çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır.
BAĞIMLILIK - 20/11/2020
Bağımlılık, bir maddenin belli bir etkiyi elde etmek için alınması, bu süreçte ortaya çıkan bedensel, ruhsal ya da sosyal sorunlara rağmen, maddenin alınmaya devam edilmesi, aynı etkiyi elde etmek için madde miktarının arttırılması olarak tanımlanır.
PANDEMİ DÖNEMİ ETKİLERİ - 16/11/2020
Dünya genelinde yaygın bir pandemi oluşturan Covid-19 salgını yaşamı ciddi anlamda tehdit etmeye devam etmektedir. Hastalığın hızlı bulaşması ve ölümlere sebep olması insanlarda korku ve endişeye yol açmaktadır. Her yaştan insanı etkilemektedir.
 Devamı