Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret1140595
Üyelik Girişi
Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.634316.7010
Euro17.593417.6639
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
STRES NEDİR?
28/10/2020

 STRES NEDİR?

Stres kelimesi günümüzde rutin olarak herkesin çocukların bile kullandığı kelime halini almıştır. İnsanın, canlının olduğu her yerde stres vardır.  Gerçek hayatta hem kişisel hem de çevresel birçok engelle karşılaşırız. Yaşamın gerekleri uyum sağlamamızı gerektirir. Fiziksel ve duygusal sağlığımızın karşısında çıkan zorluklar başa çıkma kaynaklarımızı ve yeteneklerimizi aştığı zaman yaşanan psikolojik durum genellikle stres olarak adlandırılır.

Organizmanın, insanın dışsal tepkilere karşı verdiği uyum sağlayıcı bir tepkidir. Kişi, stres tepkisi vererek vücudunu, bütünlüğünü korumaya çalışır. Beyin stresi algıladığı zaman, vücudun hazır olması için bazı uyaranlar yollar. Bazı bölgelerdeki hücreler aktive olurlar. Stres anında vücudumuz bu stresle mücadele et veya stresten uzaklaş mesajı verir.

Stres aynı zamanda insana enerjide vermektedir. Örneğin; bisiklet kullanmak bir strestir. Eğer bisikleti amacınıza yönelik ve dengeli bir biçimde kullanıyorsanız, o stres sizi hedefinize götürür ve enerji verir. Panik olursanız, aceleci davranırsanız takla atarsınız. Enerji verici ve harekete geçirici stres faydalı bir strestir. Aynı zamanda yeterli seviyede stres kişinin yaşamını sürdürmesi için gereklidir.

Stresi pozitif ve negatif stres olarak ikiye ayırabiliriz. Pozitif stres başarılı olduğumuzda veya olumlu bir olayla karşılaştığımızda hissettiğimiz duygulardır. Örneğin; iş yerinde terfi almak, görev ve sorumluluk stres oluşturur. Pozitif olarak yaşıyorsak pozitif, negatif olarak yaşıyorsak negatif stres oluşturur.

Stres ayrıca genellikle depresyon ve endişe belirtileri olarak görülen psikolojik strese de katkıda bulunmaktadır. Depresyonun sıklıkla stresin bir sonucu olduğunu ve endişe ile stres arasındaki ilişki için benzer bulgular olduğunu ortaya koymaktadır. Stres herkes için aynı şekilde yaşanmamaktadır ve bazı kişilerin stresten kaynaklanan psikolojik stres yaşama riski diğerlerinden daha fazla olmaktadır.

İnsanın hayatında stres korkulacak bir şey değil, yönetilecek bir şeydir. Bir çoğumuz bu stresi yönetmek için adım atar, olumlu adım atıldığında stresi yönetmiş oluruz.

 

Uzm. Klinik Psk. Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com

 448 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
İLİŞKİDE DEĞERSİZ HİSSETMEYE NEDEN OLAN DAVRANIŞLAR - 11/02/2022
Değersizlik duygusunu her insan hissedebilmektedir. Bunun cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum vs. gibi etkenleri bulunmamaktadır.
BİLİŞSEL ÇARPITMALAR - 21/01/2022
Bilişsel çarpıtmalar, bireyin duygularını ve bununla bağlantılı fizyolojik ve davranışsal tepkilerini etkileyen, herhangi bir durum değil, o duruma ilişkin kişinin yaptığı yorumlardır.
EKONOMİK KRİZ VE İNSANLARA ETKİLERİ - 16/01/2022
Ekonomide yaşanan krizlerin toplumlar üzerindeki temel sosyoekonomik etkileri gelirin azalması, işsizlik ve bunların sonucu olarak yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmesi,sosyal sınıflar arasındaki gelir eşitsizliğinin ve yoksulluğun artmasıdır
 Devamı