Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret1151457
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
İNTERNET BAĞIMLILIĞI

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
GEÇMİŞ VE GELECEK - ESKİ YIL VE YENİ YIL
13/12/2020


2020 yılı sonra eriyor ve yeni yıl çanları çalıyor. Yeni yıl geleneği bir öğretinin ifade edildiği semboldür. Bu tarz öğretilerde arka planda şu vardır. Kişi 1 sene geçtikten sonra geçmişi ile ilgili dur düşün yeniden başla felsefesi oluşturmalıdır. Düşünüldüğünde pandoranın kutusu gibi hep kötü şeyler çıkmaktadır. Tek bir iyi şey çıkar o da umuttur. Geleceğe ümitle bakarsak her zorluk için bir çözüm yolu bulunabilmektedir. Ümit kaybedilirse bütün motivasyon kaybedilmektedir. Kişi olumlu ve olumsuz yönlerle yüzleşme, kendini yeniden yapılandırmaya yeniden başlamak için sorgulama dönemine girmektedir. Bu nedenle insanlığın kendini yenilemesi senede bir defa birikimlerini gözden geçirmesi belli bir amaca yönelik tazelendirmesi güçlendirmesidir. Sadece bir eğlence alışkanlığı değildir. Kişinin eğlenmeye tabiki hakkı vardır ama bu eğlence psikolojik bir ihtiyaçtır. Geçmişle ilgili psikolojik anlamlar neler çıkarabiliriz ve hayatımıza yeni güzel şeyler neler katabiliriz amaçları olmalıdır.

Bir önceki yılda yapılan hataları pişmanlıkları keşkeleri not alarak yeni yılda aynı durumları yaşamamak adına kararlar alınmalıdır. Zihinsel fiziksel ruhsal durumlar hepsi olabilir. İnsan ilişkilerinde yapılan hatalarda aldığınız kararları uygulamak adına hedefler belirlenmelidir.

İnsanın hayatında bazı günler vardır. Dur düşün yeniden başla yapmalıdır. Pandoranın kutusu hep kötü şeyler çıkar. Tek bir iyi şey çıkar o da umut. Geleceğe ümitle bakarsa her zorluk için bir çözüm yolu vardır. Ümidini kaybederse bütün motivasyonunu kaybeder.

İnsan oğlu doğduktan itibaren hayata başlamakta ve özgür iradeyle doğmaktadır. Kararlar vermesi seçimler yapması gerekmektedir. İnsan kendisine hedef koymalı haritada yerini bilmeli, o hedefte ilerlemelidir. Yaşam hedefi olan insan olayları kendi yönetmektedir. Hedefi olmayan kişiyi hayat yönetmektedir. Hedef sadece yemek içmek değildir. Kişinin kapasitesni belirleyen emek verdiği alan ve konulardır. Zihnimizde neyi hedeflemişsek oyuz. Hedef belirlerken kişi böyle durumlarda bilenden yardım alabilmelidir. Her insan her şeyi bilemeyebilir. Bu bir usta çırak ilişkisi olarak düşünülebilir. İlk rehber anne-baba, sonra öğretmenler ve arkadaşlar gelmektedir. İnsan öleceğini bilen bir varlıktır, diğer varlıklar bunu algılayamayabilir. Kişinin kapasitesi kişinin zihinsel ve duygusal yatırımlarıyla ilgilidir. Hayatta önem ve öncelik planı olmalıdır. En önemli konu en üsttedir ve en çok ona zaman ayrılır. Bu öncelik piramidi olarak adlandırılabilir. Bazı şeyler önemli olabilir ama bazı şeyler önceliklidir. Usul esastan öncedir. Hayattaki yaşam piramidi de oluşturulmuş olur. Yol haritası buna göre belirlemelidir. Küçük zaferler kazanabiliriz ama hedef doğru değilse büyük kazançlar kaybedilebilir. Bunun için çaba sarf etmek gerekmektedir. Gayret motivasyon yoksa hedefe gidilemeyebilir. Hedefi koymak önemlidir ancak uygulamaya dönüştürmek daha önemlidir.

Dört madde insanın kendinin yönetebilmesinde önemli rol oynamaktadır.

1- Eleştirilebilir olmak yani eleştiriye açık olmak

2- Özgürlükçü olmak. Gerçeğe inanmak ve bunun için zorlama ve baskı olmaması

3- Baskıcı ve bütüncül olmamak. Herkes aynı tip olamaz.

4- Katılımcılık yani birlikte karar vermenin olması ve birlikte adım atılması.

Gayret, kişinin motivasyonu kendini harekete geçirmesidir. Çabanın olması için kişinin ihtiyaç hissetmesi gerekmektedir. İhtiyaç hissettiği zaman istek uyanmaktadır. İstek uyandığında gayret ortaya çıkmaktadır. Doğru yol haritası çizilirse hedefe ulaşılmaktadır. Gelecekteki ihtiyaçları düşünen kişiler keşif yapabilmektedir. Bilim adamları keşif yapmakta ve insanlığa katkı sağlamaktadır. İnsanların neye ihtiyacı var? Örneğin, bir insana su içirmek istiyorsunuz. Bunu zorla yapmak mümkün değildir fakat o kişiyi susatırsanız kendi içecektir.

Bu ihtiyaç hissetme yaşa göre de değişebilmektedir. Gençlerde daha çok enerji, heyecan ve istek vardır. Gençliğin verdiği dinamizm vardır. İleri yaşta da insanın bilgeliği vardır. Her yaşın kendi içinde güçlü ve zayıf yönleri vardır. Kişi o yaşın güçlü yönlerini bilerek hareket ederse zayıf yönlerini de geliştirmeye çalışırsa kendi ile barışık bir davranış geliştirebilmektedir.

Mükemmellik arayışı duygusu varsa sorumlulukta olmaktadır. Elindeki mevcut imkanları doğru kullanmak mükemmeldir fakat mükemmel yapacağım derken hiçbir şey yapmama hatası yapılabilmektedir. Daha iyi iyinin düşmanıdır. Daha iyi yaparım derken iyi de kaçırılabilmektedir. Hedef doğru belirlenirse, mükemmellikler makul olursa, bu mükemmellik motive etmektedir. Hayat bir dengedir, hedef ve ölçülerde dengeli olmalıdır.

Hangi planları hangi çerçevede yapılmalıdır? Beklentiler nasıl olmalıdır? Ümitle yaşamak hayal kırıklıkları da getirebilmektedir. İnsanın rasyonel yani gerçekçi hedefleri olması gerekmektedir. Milli piyangoyla hayatını güzelleştiren örnekler çok az bulunmaktadır. Emekle elde edilen hedefler daha kıymetli, yararlı ve kalıcıdır. Kolay elde edilen şeyler kuma yazılmış gibi kolay geçmektedir. Emekle elde edilerek, taşa yazılmış gibi olursa yararlı olmaktadır. Böylece kişilikte güçlenmektedir. Hayattaki ani değişimler olumlu olsada kişiye travma yaşatabilmektedir. Kişi psikolojik olarak hazır olmadığı için kendi iç dünyasındakiler, ilişkiler ve çevresi ile ilişkileri bozulabilmektedir. Kişide yaşanan ani sevinçle oluşan bazı hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. Örneğin sevinçten kalp krizi geçirme. Kişi hazır değilse zorlanma yaşamaktadır. İnsan yavaş ama sağlam olanı tercih etmelidir. Eğlence ve haz yaşam amacı olmamalıdır. Kişi tatmin edemeyeceği bir amaç seçmiş olmaktadır. Eğlenmediğinde kendini kötü hissetmeye başlamaktadır. Beklenti karşılanmadığında depresyonda ortaya çıkabilmektedir.

İnsanın ayakta kalması harekete geçmesi için hayalleri olması gerekmektedir. Bu hayaller gerçekçi olmalıdır. Kişi özeleştiride yapmalıdır. Hayal kurdum ama gerçekleşmedi deyip depresyona girmemelidir. Tamamen elde edilemeyen tamamen terkedilemez. Kişi yeni tecrübelere de açık olmalıdır. Hayata dayanıklı olarak çabuk pes etmemek gerekmektedir. Ümitsizliğe düşmeden hedeflerin doğrultusun da ilerlemek gerekmektedir. Başarmanın en büyük düşmanının karamsarlık olduğu unutulmamalıdır.

Hayat aslında çok uzun ve aynı zamanda da kısa bir zamandır. Yeni yıl bizim geçen seneyi gözlemlediğimiz yeni hedefler koyduğumuz bir zaman dilimidir.  Bizim için bir baş ve son yaratmaktadır. Herkes yeni yıla girerken dilek ve umutlarda bulunmaktadır. Bu kişilerin %8-12 arası hayata geçirilebiliyor. Bunun sebebi gerçekçi hedefler belirlenmemesidir. Koyulan hedef ulaşılabilir bir hedef mi? İlk olarak bunu sorgulamak gerekmektedir. Ucu açık hedeflerin gerçekleştirilmesi zor olabilmektedir. Bu yüzden hedefler somutlaştırılmalıdır. Hedefler için plan yapılmalı ve o planlar doğrultusunda ilerlemek gerekmektedir. Bazı durumlarda sadece sonuca odaklanıp süreç unutulmaktadır. Örneğin bebekler emekliyor, ayağa kalkmaya çalışırken düşüyorlar ve kalkıp tekrardan deniyorlar. Bebeği alkışlıyoruz ama kendimize bunu yapmıyoruz. Bu konuda Samuel Beckett’in biz sözü vardır. “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.”

Ya hep ya hiç düşünme tarzı insanı olumsuz etkilemektedir. Örneğin bir kişi sağlıklı yaşayacağım diyerek spora başlamakta bundan keyifte almaktadır. Buna rağmen, sağlıklı yaşayamıyorum çünkü şekeri bırakamadım diye düşünmektedir. Ya hep ya hiç olmamalıdır. Kişi en azından hayatına sporu sokmuştur. Bir adım bile olsa bu kardır. Sonuç değil süreçteki başarılara odaklanmak gerekmektedir. Karar almak ve başlamak değişimin en büyük bölümüdür. Kişi adımları atarak hedefe ulaşabilmektedir. Başarısızlık başarıya giden bir adımdır.

Kişi kendine daha çok vakit ayırmalıdır. Yapmaktan keyif aldığı şeylere zaman ayırmalıdır. Yeni yıl ile birlikte uzun zamandır ertelenen şeyleri yapmak için harekete geçmek gerekmektedir. Önemli olan değişimlere ulaşmak için hangi küçük adımları atmak gerektiğidir. Kişi kendine inanarak yaptıkları ile ilgili olumlu tutumlarını korumaya devam etmelidir. Unutmamak gerekir ki kişi bir şey yapmadığı sürece her şey birbirini tekrarlamakta ve değişim olmamaktadır. Yaşanan bütün şeyler geçen yıla aitti, yeni bir umut ile yeni yıla başlamak gerekmektedir. Nerede yaşam varsa orada umut vardır.

Her hoşça kal bir merhabadır. Hoşça kal 2020, merhaba 2021.

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com

 332 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNTERNET BAĞIMLILIĞI - 11/10/2022
İnternet kullanmanın farklı avantajlar sağlamasına ek olarak kontrolsüz kullanımın da psikolojik, fiziksel ve sosyal bakımdan bir takım negatif neticelere neden olduğu bilinmektedir.
OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLARI OKULA HAZIRLAMA - 09/09/2022
Çocuklara okulu evde sevdirmeye başlamak gerekmektedir. Okuldan bahsetmeyi doğru zamanda, doğru koşullarda, çocuğunuz sıkıldığında veya evin yetersiz olduğu zamanlarda yapın ki çocuğunuz okula heveslenebilsin.
KEKEMELİK - 24/08/2022
Kekemelik, konuşmanın akıcılığındaki bozukluklar ile karakterize bir konuşma bozukluğudur.
ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ - 20/07/2022
Aile, çocuğun duygusal gelişimi noktasında en önem arz eden yapıdır. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tarzları, çocukların cinsel, bedensel, psikososyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
 Devamı