Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret1151377
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
İNTERNET BAĞIMLILIĞI

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
AİLE VE EŞ TERAPİLERİ
02/05/2021

 

Aile, birbirlerine kan bağı, kanuni ve duygusal bağlarla bağlı kişilerden oluşan belirli belirli işlevlere sahip insan grubudur.

Aile ve eş terapileri psikolojik sorunları ilişki bağlamında içerisinde ele alan modern tedavi uygulamalarıdır. Aile ve eş terapilerinde bireysel olarak eşlerin, aile üyelerinin yanı sıra aile sisteminin kendisiyle de uğraşılmaktadır. Aile, evlilik ve eş terapileri aile sisteminin yapı ve işlev bozuklukları ile ilgilenmektedir. Evlilik terapisi veya eş terapisi, eşler arasında evlilik kurumu içinde yaşanan sorunları aşmaya yönelik bir terapiden söz edilmektedir. Evli olmanın ruhu, danışmana başvuran çiftlerin çoğunda ileri derecede bozulduğu için başlarda ilk halledilmesi gereken sorun genellikle bozuk iletişimdir. Bu sebeple iletişimin onarılması, terapinin yürüyebilmesi ve evli olmaya ilişkin bir anlayışı yakalayabilmek için önemlidir. Başlangıçta prosedürden, genel kabullerden hareket etme ve öncelikli olarak evlilik ruhunu arama iletişimin onarılmasını sağlamamaktadır. Bu sebepledir ki çoğu çift psikoterapiye boşanmanın ortaya çıktığı bir noktada başvurmakta ve taraflardan biri genellikle psikoterapi için gönülsüz olmaktadır. Bu gönülsüzlük danışmanla iş birliği arayışı içinde olunmadığını açıkça sergileyen davranışlarla terapiye de yansıyabilmektedir. Bu durumda eşler arasındaki iletişimin onarılmasından önce gönülsüz olan tarafla iletişim kurmak gereklidir. Her iki tarafla dengeli bir iş birliği yakalanmasının ilk adımı için bu şarttır. İş birliği motivasyona bağlı olmakta ve bu gibi durumlarda güçlendirilmesi gerekmektedir. Motivasyonu arttırmak içinde olumlu yaşantılara önem verilmesi ve kurulan ilişkide geçmişten itibaren var olan duygusal bağları tazeleyici bir görüşmenin yapılması faydalı olmaktadır.  

Aile terapisinde sadece eşleri değil, çocukları hatta geniş ailelerde akrabaları da kapsayan insanlarda ortaya çıkmış veya aile üyelerini ilgilendiren sorunlara yönelik terapi yapılmaktadır. Aile yapısı ve bağları yardım arama davranışından bağımsız olmamaktadır. Aile bağları, aile üyeleri yardım aramadan çok önce kurulmaktadır. Dolayısıyla terapi aile olma ruhunun sürekli hissedildiği bir atmosfer içinde yürümektedir.

Aile terapisini belirleyen en önemli öge, yaşanan sorunların ve çözümlerinin aile kavramı ve kapsamı içerisinde yerini bulmasıdır.  Aile ve evlilik terapilerinde, bir aileyi veya evliliği ayakta tutanın ne olduğunu, nasıl oluştuğunu belirlemek önemli olmaktadır.

Aile insanoğlunun hayatta kalması, büyümesi ve gelişmesi için doğal bir ortam oluştururken, aynı zamanda sorunların ortaya çıktığı, şekillendiği yapılar olarak görülmektedir. Yaşanan sorunların doğurduğu sonuç, ailenin sağlıklı olmaktan çıkması hatta dağılması olabileceği gibi bir aile üyesinin sorunlu hale gelmesi, hastalanması da olabilmektedir.

Birçok insan evliliğin ve ailenin istenen şekli ve yapıyı kazanmasının uzun süre aldığını, gerçek bir aile olabilmek için evlendikten sonra bir hayli emek harcanması gerektiğini düşünmektedir. Birliktelikler için emek harcamak gerekir ancak dışarıdan bakıldığında pek çok evli çiftin ve yakınlarının ailenin yapısını aşındırmak için emek harcadığı izlenimine kapılmak mümkündür. Ailenin yapısını belirleyen dinamikler aslında evliliğin kuruluşundan önce ortaya çıkmaktadır. Geçmişte aile yapılanmasında evliliğin kutsallığı ve bu kutsallığa erişme isteği önemli bir motivasyonken, günümüzde evliliklerin başlangıcında koşullarla uyumsuz bireysel beklentiler ve hayaller yer almaktadır. Kimi zamanda aile baskısından kurtulma, eşin çevresi aracılığı ile iyi bir iş bulma gibi daha gerçekçi ve somut istekler rol oynamaktadır. Örneğin kişinin özgürleşmek ve geleneksel evlilik anlayışından kopuk kendi evcilik oyununu kurma, başka insanlardan geri kalmama isteği, aileden kaçma motivasyonu evliliğin başlamasındaki temel dinamik olabilmektedir. Günümüzde artık zor olan aileyi kurmak değil, kuruluşundaki dinamiklerle sürdürebilmek ve yola devam edebilmektedir.

Evliliğin başında ortaya çıkan dinamikler sonradan kendiliğinden kolay bir şekilde değişmemektedir. Bu dinamiklerin değişmesi demek çoğu zaman o evliliğinde dağılması anlamına gelmektedir. Evliliğin gidişi içinde bu dinamiklere bağlı ortaya çıkan çeşitli olaylara şahit olunmaktadır. Aynı dinamikler ve bozuk yapılanma nedeniyle çatışmalar değişik biçimlerde tekrar etmektedir. Temel dinamikleri perdeleyen güncel sorunlar nedeniyle yaşanan olaylar yeni bir durumun sonucu gibi yansıtılmaktadır. Oysaki aile hayatında bunlar çoğunlukla şekil değiştirmekte, aynı temel dinamiklerin ve etkileşimlerin farklı sonuçları ve görüntüleridir. Bu dinamikler daha üst sistemlerden, örneğin toplumsal dinamiklerden, ekonomik yapıdan, kültür, gelenek, görenek, adet gibi faktörlerden etkilenmekte ve onlar tarafından dönüşüme uğratılmaktadır.  Eş ve aile terapileri çoğu zaman her şeyi düzeltmek yerine daha kabul edilebilir gerçekçi dengelerin kurulması amacını gütmektedir.

 

KAYNAKÇA

Ackerman, N. (1962). Family psychotherapy and psychoanalysis: The implications of a difference. Family Process, 1(1), 30–43.

Metcalf, L. (2011). Marriage and family therapy: A practice-oriented approach. New York: Springer Pub.

Olson, D. H. (2000). Circumplex Model of Marital and Family Systems. Journal of Family Therapy, 22(2), 144–167.

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com213 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNTERNET BAĞIMLILIĞI - 11/10/2022
İnternet kullanmanın farklı avantajlar sağlamasına ek olarak kontrolsüz kullanımın da psikolojik, fiziksel ve sosyal bakımdan bir takım negatif neticelere neden olduğu bilinmektedir.
OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLARI OKULA HAZIRLAMA - 09/09/2022
Çocuklara okulu evde sevdirmeye başlamak gerekmektedir. Okuldan bahsetmeyi doğru zamanda, doğru koşullarda, çocuğunuz sıkıldığında veya evin yetersiz olduğu zamanlarda yapın ki çocuğunuz okula heveslenebilsin.
KEKEMELİK - 24/08/2022
Kekemelik, konuşmanın akıcılığındaki bozukluklar ile karakterize bir konuşma bozukluğudur.
ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ - 20/07/2022
Aile, çocuğun duygusal gelişimi noktasında en önem arz eden yapıdır. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tarzları, çocukların cinsel, bedensel, psikososyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
 Devamı