Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret1151457
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
İNTERNET BAĞIMLILIĞI

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
SUÇLULUK DUYGUSU
07/04/2022

 

Suçluluk duygusu iyi midir yoksa kötü mü?

Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır. Bazı insanlar hiçbir şey yapmasa bile zamanında o kadar çok suçlanmışlardır ki, her olayda kendini suçlarlar. Geriye dönüp bakıldığında, kişinin aile yapısında mükemmeliyetçi ve cezalandırıcı bir ebeveyn tutumuyla o kişi her zaman eleştirilmiş, suçlanmış ve doğruları görülmemiştir. Kişi bir tek hatasında direk suçlanmıştır. Bu tarz kişiler ilerleyen dönemlerde başlarına ne gelirse gelsin önce kendilerini suçlarlar. Bir yerden sonra da gerçekten hatalı mı yoksa değil mi ayrımını yapamamaktadır.

Suçlayan, eleştiren ve aşağılayan bir aile yapısından gelen kişi öncelikle bu durumla yüzleşmelidir. Bu yaşadığımız sorunlarda cevabını bulamadığımız birçok soruya kaynak olmaktadır.

Eleştiriye gelemeyen veya onay odaklı yaşayan bireyler en küçük eleştiride kendilerini suçlamaya meyilli hale gelmektedirler. Bu kişiler herkes tarafından kabul görmek istediği için en küçük eleştiride otomatik olarak ciddi alıp ona göre davranmaya çalışırken, kendi kişiliği ve benliği ile çatışmış hale gelebilir. Çocuk sürekli başkalarına iyi görünmek veya anne babanın uzantısı gibi onların istediği gibi davranmak arasında sıkışıp kaldığı için büyüdüğünde yani yetişkin olduğunda da buna uygun davranmaya çalışır. Bundan kaynaklı bir süre sonra bir şeyi ben mi istiyorum yoksa karşıdakiler mi istiyor ayrımını yapamaz hale gelir. Burada kişinin kendine sorması gereken yaşanılan olayla ilgili gerçekten bir hata yapıldı mı sorusudur. Algıdan önce olguyu netleştirmek gerekir. Eğer kişi kendinden emin değilse, bu kararsızlık ve belirsizlik kişiyi her zaman olumsuzluk ve negatife götürmektedir. Örneğin; sahilde yürüyorsun. Arkadan biri “Hırsız yerinde dur kıpırdama” diye bağırdı. Kişi hırsızlık yaptığını düşünüyorsa otomatik olarak gerginlik hisseder. Diğer taraftan kişi hayatında hiçbir şey çalmamışsa fakat yine de dönüp bakıyorsa, burada iki faktör vardır. Birincisi ortaya çıkan yüksek ses ve gerilimden dolayı dönüp bakmak, ikincisi ise suçlu hissedildiği için dönüp bakmaktır. İkinci durumu yaşayan bireyler, suçluluk duygusuyla beraber yaşayan bireylerdir.

Kişi gerçekten bir suç işlemediyse bu konuda kendinden emin ve net olmalıdır. Bu şekilde olduğunda bir süre sonra karşıdaki insanda suçlamaktan vazgeçmektedir. Bunun sebebi, yaptığı manipülasyonun işe yaramadığını görmesidir. Bazı insanlar bir konuda hatalı olmamalarına rağmen sırf kötü hissettikleri için gidip özür dilemektedirler. Burada yapılması gereken olumsuz duygu ile baş etmektir. İnsan nasıl düşünüyorsa öyle hissetmektedir. Düşünceler netleştikçe duygular ona göre değişmekte, duygular netleştikçe de davranışlar ona göre değişmektedir. Adımlar sırasıyla düşünce, duygu ve davranıştır. Bir süre sonra o davranışlar otomatik davranışlara dönüşmeye başlamaktadır. Bunun için önce düşünceleri netleştirmek gerekmektedir. Düşüncelerin netleşmesi içinde o doğruları sürekli kendimize söylememiz gerekmektedir.

Sorgulanması gereken başka bir nokta ise; suçlayan kişinin ne kadar dürüst, gerçekçi, samimi ve bu konuda ne kadar bilgili olduğudur. İnsanlar hayatında fikrini sormayacağı kişilerin eleştirisini de ciddiye almamak gerekmektedir. Eğer kişi kendinden eminse ikinci kez savunma yapmamalıdır. İnsanlar arasında suçlu hissettirmek bir kontrol yöntemidir. Bu tarz durumlarda kişi kendinden emin olmalı ve manipüle olmamalıdır. Böyle durumlarda suçlayan kişinin iki seçeneği vardır ya ilişkiyi keser ya da ilerleyen dönemlerde bu yöntemden vazgeçmektedir.

Suçlu olmak ve suçlu hissetmek kavramlarının ayrımına varmak gerekmektedir. İşlenmeyen bir suç için kişiye uygun olmayan bir ithamda bulunulmasını kabul etmemek gerekmektedir. Karşıdaki insanı kırmamak veya üzmemek için kabul etmek, yapılan en yanlış davranışlardan biridir. Kişi, kendini suçlayan insan kadar cesur olmalıdır. Karşıdaki insan haksız yere suçlarken korkmuyorsa; suçlanan kişide korkmamalıdır.

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com64 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNTERNET BAĞIMLILIĞI - 11/10/2022
İnternet kullanmanın farklı avantajlar sağlamasına ek olarak kontrolsüz kullanımın da psikolojik, fiziksel ve sosyal bakımdan bir takım negatif neticelere neden olduğu bilinmektedir.
OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLARI OKULA HAZIRLAMA - 09/09/2022
Çocuklara okulu evde sevdirmeye başlamak gerekmektedir. Okuldan bahsetmeyi doğru zamanda, doğru koşullarda, çocuğunuz sıkıldığında veya evin yetersiz olduğu zamanlarda yapın ki çocuğunuz okula heveslenebilsin.
KEKEMELİK - 24/08/2022
Kekemelik, konuşmanın akıcılığındaki bozukluklar ile karakterize bir konuşma bozukluğudur.
ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ - 20/07/2022
Aile, çocuğun duygusal gelişimi noktasında en önem arz eden yapıdır. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tarzları, çocukların cinsel, bedensel, psikososyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
 Devamı