Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/EkremCulfa
 • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret1151377
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
İNTERNET BAĞIMLILIĞI

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
İNTERNET BAĞIMLILIĞI
11/10/2022

 

Son dönemlerde dünya genelinde internet kullanımında keskin bir yükselme meydana gelmiş ve bu yükseliş halen sürmektedir. İnsanlar açısından internet, modern bilimin sunduğu bir nimettir. Birleşmiş Milletler Nüfus Birimi verileri dikkate alınarak hazırlanan 2019 yılı İnternet Dünyası İstatistikleri ’ne göre dünya nüfusunun %56,8’inin, Türkiye’deki nüfusun ise yaklaşık olarak %68,4’ünün internet kullanıcısı olduğu anlaşılmaktadır. 

 

İnternet kullanmanın dünyadaki diğer insanlarla hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmak ve bilgiye erişim gibi farklı avantajlar sağlamasına ek olarak kontrolsüz kullanımın da psikolojik, fiziksel ve sosyal bakımdan bir takım negatif neticelere neden olduğu bilinmektedir. İnternet bağımlılığı da söz konusu negatif neticelerden birisidir. İnternet bağımlılığı; genel manada internetin aşırı kullanım isteğinin önünde durulamaması, internet olmadan geçirilen zamanın önemsizleşmesi, internet olmadığında saldırganlık, sinirlilik halinin hâkim olması ve bireyin sosyal, iş ve aile yaşamının zamanla bozulması olarak ifade edilmektedir. 

 

İnternet ve bilgisayar bağlantılarında yaşanan hızlı büyüme, genç kuşakta internet bağımlılığı, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde, her geçen gün artarak daha ciddi bir soruna dönüşmektedir. Ülkemizde internet bağımlılığı noktasında en fazla riske sahip olan grup teknolojiyle büyümüş ve teknolojiyi daha çok daha etkili kullanan gençler ve çocuklardır. 

 

İnternet bağımlılığı belirtileri, madde kullanım bozukluklarında görülen sorunlar haricinde, potansiyel olarak geniş bir psikopatolojiye eşlik eder. Bu sorunun dikkat eksikliği, sosyal fobi, majör depresyon ve hiperaktivite bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir. Özellikle sosyal fobisi olanlarda, çoğunlukla günlük ihtiyaçlar giderilirken sosyal ortamlara dahil olmak yerine kendilerini daha rahat hissedecekleri internetten işlerini halletmeyi çok daha düşük riskli bir seçenek olarak kabul ettiklerinden dolayı internet kullanımının fazla olduğu ifade edilmektedir. Kişinin toplumsal alanlarda rezil veya mahcup olacağı ve diğerleri tarafından yargılanacağına ilişkin kaygısını taşıdığı ve bahsedilen konuda açık olarak devamlı korku yaşadığı ve söz konusu ortamlardan mümkün olduğu kadar kaçındığı türden bir anksiyete bozukluğu, sosyal fobi olarak ifade edilir. 

 

İnternet, bireyin toplumdan yalıtılması, toplumsal ilişkilerde zayıflaması ve yalnızlık hissi gibi durumlara neden olur. Dolayısıyla uygunsuz internet kullanımı bağımlılığa neden olur ve yaşamı negatif olarak etkiler. Bahsedilen negatif durum, kişilerin sosyal alanlara dahil olmasını ve kişilerarası etkileşim kurmasını engeller ve yaşam doyumlarını geriletir. Kişinin mevcut, gelecek ve geçmişteki yaşamına dair düşünceleri, yaşam doyumudur. Kişinin yaşamına ilişkin memnuniyetiyle ilgilidir. Yaşam doyumu, insanların yaşamlarını ve ilgili bütün boyutlarını kapsar. 

 

Dr. Ivan Goldberg tarafından 1996 yılında gönderilen bir elektronik posta ile “internet bağımlılığı” kavramı ilk defa uluslararası literatüre girmiştir. Bu kavram, dilimizde de aynı şekilde isimlendirilmiştir. İlk defa “internet addiction” şeklinde uluslararası literatürde yer almıştır. 

 

İnternet bağımlılığı genellikle, internet başında uzun zaman geçirme olarak ifade edilir. İnternette çok fazla zaman geçirme, internet bağımlılığının en fazla kullanılan tanımıdır. İnternet kullanımının bu şekilde bir bağımlılık olarak kabul edilmesindeki temel unsur, kişinin internette çok fazla zaman harcamasıdır. Bu alandaki araştırmalar, bağımlı internet kullanıcılarının bağımlı olmayanlara göre internete daha fazla girdikleri ve zaman fazla zaman geçirdiklerini ortaya koymaktadır. Young (1999), her ne kadar internette geçirilen sürenin tek başına internet bağımlılığını tanımlamada belirleyici olmayacağını ifade etse de bu tür bireylerin tek bir oturumda 20 saatten fazla internette kaldıklarını ve haftada 40-50 saat gibi uzun bir süreyi internette harcadıklarını belirtmektedir. Bu tür kişilerde çoğunlukla gece vakti internette zaman geçirmeye bağlı olarak okul veya iş için kalkmakta zorlanmadan kaynaklanan uyku bozuklukları da görülebilmektedir.  

 

İnternet bağımlılığı; kişinin kendisi, duygusal alanı ve mali durumuna dair olumsuz sonuçlar oluşturacak seviyede aile, iş ve sosyal yaşamında ciddi problemler yaşayana kadar sürekli olarak internette zaman geçirmesidir. 

 

Patolojik internet kullanımı, internet bağımlılığı ve aşırı internet kullanımı kavramları birbiri yerine kullanılabilmekte olup, bunlar; internetin normale göre fazla kullanılması, internette geçirilen sürenin önemsiz görülmesi, internetin olmaması durumunda negatif duygular oluşması, kullanma isteğinin durdurulamaması ve aile, iş ve sosyal yaşam alanlarında problemlere neden olmasıyla süregiden klinik tabanlı rahatsızlık olarak ifade edilirler. 

 

İnternet Bağımlılığının Belirtileri  

 

İnternette uzun süre zaman geçirme davranışı göstermeye başlayan bireylerde, uyku sorunu yaşanması, internete erişmediğinde huzursuzluk ve kaygı hali yaşama, aile, sosyal ve iş fonksiyonlarında bozulma gibi internet bağımlılığı semptomlarının görülebileceği belirtilmektedir. 

 

Griffiths (1999) tarafından internet bağımlılığı semptomları şu şekilde belirtilmiştir: 

 • Başlangıçta bilgisayarda az zaman geçirme düşüncesi olmasına karşın, burada saatlerce kalma 

 • İnternette geçirilen süreye ilişkin yalan söyleme  

 • Bilgisayar başında uzun zaman geçirmeye bağlı olarak bel, boyun ağısı gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşama  

 • İnternete girilecek bir sonraki zamanı heyecanla bekleme 

 • İstenilen bilgiye daha hızlı ulaşılacağına inanma  

 • İletişimi internet üzerinden kurma  

 • E-mailleri kontrol etmede aşırı istekli olma  

 • İnternetteyken okul, iş ve sosyal fonksiyonlardan problem yaşama, yemek öğünleri kaçırma  

 • İnternette çok fazla zaman geçirilmesine bağlı olarak ambivalans duygular yaşama (suçluluk ve zevk almanın birlikte hissedilmesi)  

 • Yoksunluk semptomlarının oluşması 

 

İnternet bağımlılığı belirtilerinin görülmesinden daha çok, kişinin psikososyal fonksiyonlarında problem olup olmasının önemli olduğu belirtilmektedir. Söz konusu belirtilere karşın kişinin farklı yaşam alanlarında herhangi bir problem yoksa bahse konu kişiye “bağımlı” demek doğru olmayacaktır. 

 

KAYNAKÇA 

 

Arısoy, Ö. (2009). İnternet Bağımlılığı ve Tedavisi. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar. 1(1), 55-67. 

 

Goldberg, I. (1996). Internet Addiction Disorder. www.cog.brown.edu/brochure/people/duchonf/humor/internetaddiction.html. 

 

Griffiths, M. (1999). Internet addiction: fact or fiction?. The psychologist. 

 

Internet World Statistics. (2019). http://www.internetworldstats.com/stats.htm. 

 

Sağlan, R., Atay, E., Demirtaş, Z., Öcal, E.E., Arslantaş, D. ve Ünsal, A. (2017). Evaluation of Internet Addiction and Dry Eye Disease Among Secondary and High School Students. Euras J Fam Med, 6(3):117-26. 

 

Young, K.S. (1999). Internet addiction: symptoms, evaluation and treatment. Innovations in Clinical Practice: A Source Book, 17 (17), 351-352. 

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA ACAR 

busra.kara@icloud.com 91 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLARI OKULA HAZIRLAMA - 09/09/2022
Çocuklara okulu evde sevdirmeye başlamak gerekmektedir. Okuldan bahsetmeyi doğru zamanda, doğru koşullarda, çocuğunuz sıkıldığında veya evin yetersiz olduğu zamanlarda yapın ki çocuğunuz okula heveslenebilsin.
KEKEMELİK - 24/08/2022
Kekemelik, konuşmanın akıcılığındaki bozukluklar ile karakterize bir konuşma bozukluğudur.
ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ - 20/07/2022
Aile, çocuğun duygusal gelişimi noktasında en önem arz eden yapıdır. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tarzları, çocukların cinsel, bedensel, psikososyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
 Devamı