sor çöz yöntemi, dr ekrem çulfa, Ekrem, Culfa, Aile, Danışmanı, ilişki, uzmanı, Çift, Evlilik, Terapisti, Uzmani, Danışman, yaşam, koçu, koç, koçluk
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

    • Kreş,Anaokulu,Okul,Dernek ve Tüm Kuruluşlara Talebe Göre Konuşmalar Yapıyor Seminerler Veriyoruz
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret1237215
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
👨‍👩‍👧‍👦 Elektra Kompleksi Nedir? Elektra Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Psk. Dan. Furkan Çulfa 0544 724 36 50
😮‍💨😓 Psikolojik buhran nedir? Psikolojik buhran yaşayan birisi neler yaparak kendini bu durumdan

Semra Güngör
TRİKOTİLLOMANİ ( Saç Koparma Hastalığı)

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
“BANYO YAPMAK İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ”

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257
Hava Durumu
Saat
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
ekremculfa@hotmail.com
KOCA TERBİYE EDİLMEZ, TERBİYELİSİYLE EVLENİLİR
20/02/2023

KOCA TERBİYE EDİLMEZ, TERBİYELİSİYLE EVLENİLİR

 

Dünyaki hemen her şey sürekli değişim ve dönüşüm halinde ya evlilikler ne durumda? İnsan evladı Ay’a ayakbastı olmadı, sanal devrim yaptı yine olmadı. Kayınvalidenin yan bakması, kayınpederin iktidarı bırakamaması, kocanın daha çok para kazanması, bekâretin değersizleştirilmeye çalışılması, kocayı elde tutma yöntemi olarak seks, erkeğin elinin kiri, bayılan hassas kadınlar, tek taşın büyüklüğü, çocuk üzerinden kadın iktidarı, saçın süpürge edilişi vb… konular gündemdeki yerini hâlâ koruyor…

Hocam, Evlilik problemlerine bir el atın! mesajlarınız gözümün önünden hiç gitmiyor, evliliğimiz bitiyor, yuvamız yıkılıyor bize lütfen yardım edin çığlıklarınız kulaklarımda hâlâ çınlıyor…

 

Devrimiz zamanı çiftlerinin yenilenmeye çok ihtiyacı var. Evlilik sıkıcılaştı ve sıkıştı; biliyorum  ama bir ferahlatalım bu mevzuyu. Ezber bozalım, kayınvalideyi sevmeyi kafaya koyalım, kocanın iyisi makbuldür  deyip bu durum kazandığı paradan bağımsızdır şeklinde algılayalım. Bekâret çiftlerden başka kimseyi bağlamaz, seksle elde tutulacak adamı salıverelim gitsin, ayılıp bayılmayalım  sağlıklı iletişim kuralım. Tek taş hepsi hepsi taştır, saçımıza başımıza sahip çıkalım öz bakımımızı güzel yapalım ve çocuğumuzu da bu iktidar oyununa kurban etmeyelim; lütfen ve mutlaka… 

Koca terbiye edilmez

Takipçi ve danışan kızlarım lafım size, kulağınıza küpe; koca terbiye edilmez, terbiyelisiyle evlenilir.

Evliliğe hazır olunur mu? Yahut bazı koşullar yerine getirilmeden masaya oturulmaz mı? Misal 25 yaş üstü olmak, okulunu bitirmiş olmak, ailesiyle yaşıyor ve bundan mustarip olmak, âşık olmak, aşkı bitmek üzere olmak, kendi düzenini kurmaya pek hevesli olmak, seviyor ve birlikte yaşamak istiyor olmak, işi olmak, evi geçindirecek parayı kazanıyor olmak, cinselliğe “Hadi” diyor olmak, bir an önce çocuk istemek, “bir elin nesi var iki elin sesi var” şarkısına takılmış olmak, vb…, evliliğe hazır olunduğunu gösterir mi?

Yoksa “Hazır değilsin, seneye tekrar gel bakalım, olmuş musun?” durumu var mıdır? Yahut hazırım diyen hazırdır ve konu kapanmış mıdır? Soru giderek kazıklaşıyor, o vakit sadeleştirelim:

Evlenmeden nelere dikkat edelim, hangi hallerde alarm sesi duyalım? Bir durup nefeslenelim? 

En önce ve en çok, evliliğin ve âşık olma halinin başka başka haller olduğunu bilelim. Aşkın kendiliğinden başlayan ve kendiliğinden biten coşkusu ile evliliğin çokça emek isteyen şekli epey farklıdır. Yan gelip yatma günleri bitmiş, evlilik için uğraş dolu günler başlamıştır, göze alan buyursun. Sözün özü, âşıkken evlilik kararı almamak lazımdır. Aşk, yüksek ve coşkun bir haldir. Neredeyse sarhoş eder. En şahane adam, en film tadında aşk size gelmiştir. Ne çözülecek problem, ne aktarılacak hayal kırıklığı vardır. Etrafınızdaki herkes ve her şey anlam ve önemini yitirmiştir.

Aşk bir görme bozukluğudur

Evlilik ise gerçek bir hayatın içine çeker sizi. Annenizin algısı, arkadaşlarınıza davranışı, evin kirası, ödenecek faturaları, erken veya geç uyuması, dağınıklığı, çok ya da az konuşması... “Aşk, görme bozukluğudur” denir. Bu kıymetli ve şahane duygu yavaşlamadan evlenmeyin. Şöyle ağız tadıyla kavga edip yola devam edebileceğini görmeden, mantık ayakları yere basmaya başlamadan evlenmemeli insan...

 

PEKİ, ÇİFTLER EVLİLİĞE HAZIR OLDUKLARINI NASIL ANLAYABİLİR?

Son yıllarda boşanmalardaki hatırı sayılır artış, evliliğe nasıl hazır olunur, kimin kiminle evlenmesinin uygun olduğu nasıl tespit edilir gibi konuları güncellemiş ve evliliğin formülünü bulma hevesi artmıştır. Bu heves önce yurt dışında, son zamanlarda bizde aile evlilik okullarını gündeme getirdi. Buralarda çiftlere, evlilik nedir ve muhtemel dertleri nelerdir, çözüm yolları nedir anlatılır, ezber yapmayıp kendine ait çıkarımlar yapabilen illaki faydalanır. Ancak evlilikte paket bilgi, eğer içinden size ait olanı ayırt edemezseniz işe yaramaz, hatta zarar verebilir. Yahut profesyonellerden danışmanlık alan evlilik siteleri, evlenmek için başvuranlara sordukları sorularla evliliğe hazır olup olmadıklarını, hatta kimin kiminle evlenmesinin uygun olduğunu bulabildikleri iddiasındalar. Hepsi kabul, ancak bu sistemin pert olduğu yer, evliliğin bir kadın ve adam arasında gerçekleşmesi ve onların değişip dönüşen istek ve ihtiyaçlarını karşılama hevesidir.

Evlilik öncesinde terapiste gelen, tedbiri baştan alalım diyen, soruları bol, cevapları az epey çift görmüşlüğüm vardır. Sorular muhtelif: “Biz evliliğe uygun muyuz?” ya da “Evlendiğimizde ortaya çıkabilecek dertler neler olabilir?”, “Aile ilişkilerini düzenlerken ne yapacağız?”
En sık sorulan ve cevabı en az önemsenen soru zannımca, “Biz evliliğe uygun muyuz?” sorusudur. Bu sorunun, kesinlikle uygunsunuz yahut sizden olmaz, bir sene sonra bir daha gelin bakalım şeklinde bir cevabı elbet yok.

Bir tek şey söylenir: Karşınızdakini değiştirme ve dönüştürme fanteziniz varsa, gizli ama ve niyetleriniz varsa ilişkinizin başı beladadır. Bu, “Evlenmek üzere olduğunuz kişi değişmeyecektir, yedisinde neyse yetmişinde de o olacaktır” demek değil. Fiziksel, ruhsal, davranışsal, duygusal olarak değişiyoruz, dönüşüm geçiriyoruz.

İyi yahut kötü, mutlak bir biçimde herkes değişir, dönüşür. Fakat bu sizin zihninizdeki proje tadında olmayabilir. Eğer evlenme arzusu ya da hayali içinde olduğunuz kişi aynı zamanda sizin bir projenizse, evlenmeyin! Bu, çok kıymetli bir mesele. Ne kadar az değiştirme hayaliniz varsa hikâye o kadar doğru demektir.

İnsan canlısı, kendi yolculuğunu yaşarken kabul edilmek, onaylanmak istiyor. Bunu en çok da partnerinden bekliyor. Tam da bu noktada partner “Değiş” diyor; altyazısı, “Yoksa sevmem, onaylamam, takdir etmem” demek. İşte gümbürtü burada kopuyor. Bir grup,“Uyum her şeydir” diyor, kimliğinden vazgeçmeye oynuyor. Diğer grup ise direniyor, olağan evrilme sürecini bloke ediyor. Her iki durum da fena.
Bir de genel geçer, evliliğe uygunluğu test eden haller var. Buyurun, istediğinizi alın, istediğinizi bırakın.

SADECE GELİNLİK HEVESİNİZ VARSA GEÇSİN DİYE PARTİ VERİN PASTA KESİN !!!

Gelinlik giyme heyecanı ile evliliği birbirinden ayrı değerlendirin. Düğün ve gelinlik hevesiniz çoksa, geçsin diye parti verin, pasta kesin misal.
Boşanma istatistiklerine göre 21-22 yaşında evlenenler, 25-26 yaşında evlenenlere göre iki kat fazla boşanıyor. Aile Evlilik Çift Danışmanlarının çoğu dişinizi sıkıp 25 yaşı bekleyin, diyorlar. Mahalle baskısı, ya evlenemezsem kaygısının faydası yoktur, yanlış yaptırır.

Kendi sorunlarını tanımak iyidir.

Evlilikten ve muhtemel eşten gerçekçi beklentiler kısmı aslında testin en birinci maddesidir. Bu, hem evleneceğiniz kişiyi hem kendi isteklerinizi bilmeyi, hem de evliliğin doğasını tanımayı içerir.

Ne kadar iyi aile ilişkisi, o kadar az dert. Evleneceğiniz şahsın ana babasını, kardeşini sevmek lazımdır, yok olmuyorsa, hiç değilse nazik olunmalıdır, saygı duyulmalıdır.

Kişisel arkadaşlıklardan vazgeçmemek önemlidir.

Evlilik kontratını elden geçirmek, samimi olmak, stratejiden uzak durmak evliliğe ve hayata hazırlık için iyidir.

Duygusunu aktaran, kızgınlığını anlatan, dinleme ile anlamanın farkını bilen, kendisiyle barışık, sağlıklı iletişim kurabilen gönül gözü açık insanlar evliliğe de ahbaplığa da pek yakışır.

Bu maddeler çoğaltılabilir ve fakat insanın, kendisinin, önceliklerinin, isteklerinin değişimi, kimi vakit hepsini boşa çıkarıyor. Dert burada aslında…

Bir vakit, birbiri için çok uygun olan iki insan, bir vakit sonra uygun olmaz hale gelebiliyor. Çok geleneksel söylemlerden biri de şu: Sıklıkla, evlenme nedenimiz bir süre sonra boşanma nedenimiz olur! Misal, adam hareketli diye evlenirsin, eve girmiyor diye boşanırsın. Yahut, çok ilgili hatun, gözümün içine bakıyor diye evlenilir, boğuldum, ilgisiyle yordu beni diye boşanılır. Öncelik değişmiştir, eski ihtiyacınız eskimiş, yeniler sıradadır.

Hikâyenin bir diğer ayağında evliliğin sosyal bir kontrat olduğunu da fark etmek gerekiyor.

Bu coğrafyada evlilik tarifinin köken yani içinden çıktığımız aileler, muhtemel krizler, gelinler, damatlar, kayınvalideler, eltiler, görümceler hattından iyi okunması önemlidir. Pek çok evli çift, yıllarını kök aile mevzusuna kurban etmiştir. Biriyle evlendiğinizde onun kök aile dinamiği ve kültürüyle de evlenirsiniz. Yeni insanlar, eşin ailesi tüm özellikleriyle hızla hayatınıza girer, üç gün önce tanımadığınız insanlara anne-baba dersiniz, siz şaşkın, onlar kaygılı, birdenbire yakın akraba olursunuz. Bu coğrafyanın evlilik raconu budur ve hangi sosyal grupta olursanız olun, eşin ailesiyle ilişki kurmama yahut kuramama duygusal olarak evlilikte sıkıntı oluşturur.

Hepimizin içinde kök ailemizin onaylanması ve sevilmesi isteği vardır. Fazlaca bireyselleşmiş, hatta ayarını kaçırmış dış memleketler için bu mevzu evliliğin olmazsa olmazları sıralamasında kendine yer bulamaz. Onlar yalnızlıktan dem vurur, biz ise yalnız kalamamaktan. Onlar aileleriyle mesafeli ilişki yaşar, alma konusunda da, verme konusunda da temkinli davranırlar. Biz ise isteriz ve neredeyse daima alırız, ailemizin sevilmesi, neredeyse sevildiğimizin kanıtı gibidir. Gerçek bu gibi gözükür…

Eğer aile evlilik çift sorunları ve ilişki problemleri yaşıyorsanız benimle iletişime geçmek isterseniz whatsapp 0532 158 35 55 hattımdan arayın veya yazın lütfen…

Dua, dilek ve temennim

İnşallah istediğiniz vakit, istediğiniz insanla, istediğiniz şekilde, kök ailelerinizle yeni çekirdek aileniz uyumlu bir şekilde evlenin ve istekleriniz ile gerçekleriniz kapı komşu olsunlar... Bir de geçinmeye gönlü olmak meselesi var, mühimdir, önemle fark etmenizi dilerim… Unutmayın güzel haberlerinizi bekliyorum. Sosyal medyadan takipleşmeyi ve beni de etiketlemeyi unutmayın…

 

 331 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

İlginize teşekkür ederim     20/02/2023 16:40

Eğer aile evlilik çift sorunları ve ilişki problemleri yaşıyorsanız benimle iletişime geçmek isterseniz whatsapp 0532 158 35 55 hattımdan arayın veya yazın lütfen… Dua, dilek ve temennim İnşallah istediğiniz vakit, istediğiniz insanla, istediğiniz şekilde, kök ailelerinizle yeni çekirdek aileniz uyumlu bir şekilde evlenin ve istekleriniz ile gerçekleriniz kapı komşu olsunlar... Bir de geçinmeye gönlü olmak meselesi var, mühimdir, önemle fark etmenizi dilerim… Unutmayın güzel haberlerinizi bekliyorum. Sosyal medyadan takipleşmeyi ve beni de etiketlemeyi unutmayın…
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885

Yazarın diğer yazıları

👨‍👩‍👧‍👦 Elektra Kompleksi Nedir? Elektra Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler - 11/06/2024
👨‍👩‍👧‍👦 Elektra Kompleksi Nedir? Elektra Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler yapmalı? Neler yapmamalı? 👨‍👩‍👧‍👦 👇🏽👇🏽👇🏽👇🏽 ✨ Elektra Kompleksi, Sigmund Freud’un Oedipus Kompleksi’nin kız çocukları için geçerli olan
Sil-süpür psikolojisi nedir? Yemek yerken sil-süpür psikolojisinden kurtulmak için neler yapmalıyız? - 10/06/2024
Sil-süpür psikolojisi nedir? Yemek yerken sil-süpür psikolojisinden kurtulmak için neler yapmalıyız?, Neler yapmamalıyız? 👨‍🏫Değerli Okurlarım, Takipçilerim ve Hayranlarım; Bugünkü yazımda, "Sil-süpür Psikolojisi"ni ele alacağız. Sil-süpür psikol
Empatik İletişim Yolları Nelerdir❓ - 07/06/2024
Empatik İletişim Yolları Nelerdir❓ 👇👇👇 👨‍🏫👩‍🏫Empatik iletişim, karşımızdaki insanın hislerini, düşüncelerini ve bakış açısını anlamaya ve ona bu doğrultuda tepki vermeye dayanan iletişim şeklidir. 🥰Empatik iletişimin temel yolları şunlardır:
🔥🥵Bunaltan sıcak hava koşullarında Psikolojik Durumumuzu nasıl koruyabiliriz❓🔥🥵 - 04/06/2024
🔥🥵Bunaltan sıcak hava koşullarında Psikolojik Durumumuzu nasıl koruyabiliriz❓🔥🥵 🥵Sıcak havalarda bunalan insanların psikolojisini korumak için bazı #önlemler almak önemlidir.
Pedagog Kimdir? Hangi Durumlarda Çocuk Pedagoguna Gidilir? - 03/06/2024
Pedagog Kimdir? Hangi Durumlarda Çocuk Pedagoguna Gidilir? Pedagog, eğitim bilimleriyle ilgilenen bir uzman, psk danışman ya da akademisyendir.
Vatan Psikolojisi Nedir?, Vatan Aşkı Nasıl Oluşur, Vatanı Yeni Nesillere Sevdirmek için Neler Yapma - 01/06/2024
Vatan Psikolojisi Nedir?, Vatan Aşkı Nasıl Oluşur, Vatanı Yeni Nesillere Sevdirmek için Neler Yapmalıyız?, Vatanımıza göz dikenlerle nasıl mücadele etmeliyiz?
Nur Viralin Sunduğu Hayatta HerŞey Var Tv Programındaki Canlı Yayınlarım - 11/04/2024
Tıklayıp Faydalanın, Beğenin, Yorumlayın, Görüşlerinizi Yazın :-)
Mentor Nedir? Öğrenciler, Çalışanlar, Çiftler, Ebeveynler, Yöneticiler, Psikologlar, Pedagoglar - 10/03/2024
Mentor Kimdir? Öğrenciler, Çalışanlar, Çiftler, Ebeveynler, Yöneticiler, Psikologlar, Pedagoglar, Yaşam Koçları vb... hangi durumlarda bir mentorle çalışmaları iyi olur?
👨🏻‍🏫👩‍🏫Yabancı sınıf arkadaşlarımla nasıl daha cesur iletişim kurabilirim? Sesimi nasıl duyurab - 26/08/2023
👨🏻‍🏫👩‍🏫Yabancı sınıf arkadaşlarımla nasıl daha cesur iletişim kurabilirim? Sesimi nasıl duyurabilirim? Bana katılmalarını sağlamak için ne yapmalıyım? Ne yapmamalıyım? 👇👇👇Yabancı sınıf arkadaşlarınızla daha cesur bir şekilde iletişim kurmak
 Devamı