Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret1143590
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
ÖZ ŞEFKAT
26/12/2020

 

Öz şefkat, bireyin kendi yaşadığı olumsuz deneyimler karşısında duygularına karşı duyarlı ve açık olmasını, bu deneyimler sonucunda ortaya çıkan acıyı azaltma isteğini ve kendine karşı sevecen bir şekilde yaklaşmasını içermektedir. Benlik kavramı, ruh sağlığı ve psikolojik işlevsellik üstünde olumlu bir etkiye sahiptir.

Neff (2003) tarafından yapılan kavramsallaştırmaya göre öz-şefkatin üç temel bileşeni vardır. Bunlar kendine karşı nezaket, ortak insanlık bilinci ve farkındalıktır. Kişinin fiziksel, duygusal ya da bilişsel olarak acıya sebep olan deneyimleri ya da kişisel başarısızlıkları, yetersizlikleri ve hataları karşısında bu bileşenler, birbirleri ile etkileşim kurarak, öz-şefkatli bir zihin yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Kendine karşı nezaket; bireyin acı veren deneyimleri, kişisel başarısızlıkları, yetersizlikleri ve hataları karşısında kendine karşı destekleyici, anlayışlı ve kabul edici bir tutum göstermesini içermektedir. Bireyin yaşadığı zorluklar karşısında kendine karşı sert, yargılayıcı, eleştirel ve küçümseyici bir dil kullanmasından ziyade, yakın bir arkadaşına yaklaşacağı gibi rahatlatıcı ve cesaretlendirici bir dille yaklaşmasını içermektedir.

Bireyin öz sevecen bir duruşa sahip olması, her ne olursa olsun kendisini affedeceği fikri ile vurdumduymaz olması ve aklına eseni yapması anlamına gelmemektedir. Aksine, bireyin zorluklar ile başa çıkabilmesi için ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayarak bireyi daha iyi olmaya teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra, bireyin olumsuz deneyimleri karşısında kendisine karşı kabul edici ve sevecen davranması, benmerkezci bir tutum sergilediği anlamına gelmemektedir.

Ortak insanlık bilinci, çekilen acı ve sıkıntıların insanlığın ortak bir deneyimi olarak algılanmasını içermektedir. Yaşamın kaçınılmaz olarak acıları, başarısızlıkları ve hayal kırıklıklarını beraberinde getirdiğinin farkında olmak ve tüm insanların bunları deneyimlediğini anlamaktır. İşler her zaman planlanan veya arzulanan şekilde gitmeyebilir; bu sebeple bireyler, hayat standartları ya da kendileri ile ilgili hayal kırıklıklarına uğrayabilmektedir. Diğer taraftan, öz şefkatli bakış açısına göre insanların zaten kusurlu ve kırılgan oldukları belirtilmektedir. Bireyin hissettiği zayıflık karşısında kendisini diğer insanlardan izole olarak konumlandırması, kendisine acımasına ve insanlığa yabancılaşmasına sebep olmaktadır. Kendine acıyan birey, insanlık ile olan ilişkisini göz ardı etmekte ve kendi acısına daha fazla gömülmektedir. Öte yandan, paylaşımların bilincinde olmak, bireyin deneyimlerini değerlendirirken insanlığın yanılabilirlik ve kusurluluk özelliklerini göz önünde bulundurmasına ve kimsenin mükemmel olmadığı gerçeğinin bilincinde olmasına vurgu yapmaktadır. Bu perspektif sayesinde birey, kendisi dahil tüm insanların şefkat görmeye değer olduğunu anlamaktadır. Kişinin deneyimlerini izole ve dar bir pencereden ziyade, daha geniş olan insanlık penceresinden bakarak değerlendirmesi ve yaşamın olumlu olduğu kadar olumsuz deneyimler de barındırdığını kabul etmesi öz şefkatli olabilmenin gerekleri arasında görülmektedir.

Farkındalık, bireyin olumsuz duygu ve düşüncelerinin bilinçli olarak farkında olmasını ve böylelikle onları dengeli ve soğukkanlı bir tutumla ele alabilmesini ifade etmektedir. Farkındalık sahibi olunduğunda, içerisinde bulunulan anın gerçekliği bastırılmadan, yargılamadan ve kaçınmadan kucaklanabilmektedir. Bireyin kendisine şefkatle yaklaşabilmesi için ona acı veren duygu ve düşüncelere bakabilmesi, onları deneyimlemesi gerekmektedir.

REFERANSLAR

Bishop, S. R., Lau, M., Shapiro, S., Carlson, L., Anderson, N. D., Carmody, J., et al. (2004). Mindfulness: a proposed operational definition. Clin. Psychol. Sci. Pract. 11, 230–241. doi: 10.1093/clipsy.bph077

Neff, K. D. (2003). Self-compassion: An alternative conceptualization of a healthy attitude toward oneself. Self and Identity, 2, 85-102.

 310 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ - 20/07/2022
Aile, çocuğun duygusal gelişimi noktasında en önem arz eden yapıdır. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tarzları, çocukların cinsel, bedensel, psikososyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
İLİŞKİDE DEĞERSİZ HİSSETMEYE NEDEN OLAN DAVRANIŞLAR - 11/02/2022
Değersizlik duygusunu her insan hissedebilmektedir. Bunun cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum vs. gibi etkenleri bulunmamaktadır.
BİLİŞSEL ÇARPITMALAR - 21/01/2022
Bilişsel çarpıtmalar, bireyin duygularını ve bununla bağlantılı fizyolojik ve davranışsal tepkilerini etkileyen, herhangi bir durum değil, o duruma ilişkin kişinin yaptığı yorumlardır.
 Devamı