• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret1191517
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
👨🏻‍🏫👩‍🏫Yabancı sınıf arkadaşlarımla nasıl daha cesur iletişim kurabilirim? Sesimi nasıl duyurab

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Semra Güngör
TRİKOTİLLOMANİ ( Saç Koparma Hastalığı)

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
“BANYO YAPMAK İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ”

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
ÖZ ŞEFKAT
26/12/2020

 

Öz şefkat, bireyin kendi yaşadığı olumsuz deneyimler karşısında duygularına karşı duyarlı ve açık olmasını, bu deneyimler sonucunda ortaya çıkan acıyı azaltma isteğini ve kendine karşı sevecen bir şekilde yaklaşmasını içermektedir. Benlik kavramı, ruh sağlığı ve psikolojik işlevsellik üstünde olumlu bir etkiye sahiptir.

Neff (2003) tarafından yapılan kavramsallaştırmaya göre öz-şefkatin üç temel bileşeni vardır. Bunlar kendine karşı nezaket, ortak insanlık bilinci ve farkındalıktır. Kişinin fiziksel, duygusal ya da bilişsel olarak acıya sebep olan deneyimleri ya da kişisel başarısızlıkları, yetersizlikleri ve hataları karşısında bu bileşenler, birbirleri ile etkileşim kurarak, öz-şefkatli bir zihin yapısının oluşmasını sağlamaktadır. Kendine karşı nezaket; bireyin acı veren deneyimleri, kişisel başarısızlıkları, yetersizlikleri ve hataları karşısında kendine karşı destekleyici, anlayışlı ve kabul edici bir tutum göstermesini içermektedir. Bireyin yaşadığı zorluklar karşısında kendine karşı sert, yargılayıcı, eleştirel ve küçümseyici bir dil kullanmasından ziyade, yakın bir arkadaşına yaklaşacağı gibi rahatlatıcı ve cesaretlendirici bir dille yaklaşmasını içermektedir.

Bireyin öz sevecen bir duruşa sahip olması, her ne olursa olsun kendisini affedeceği fikri ile vurdumduymaz olması ve aklına eseni yapması anlamına gelmemektedir. Aksine, bireyin zorluklar ile başa çıkabilmesi için ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayarak bireyi daha iyi olmaya teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra, bireyin olumsuz deneyimleri karşısında kendisine karşı kabul edici ve sevecen davranması, benmerkezci bir tutum sergilediği anlamına gelmemektedir.

Ortak insanlık bilinci, çekilen acı ve sıkıntıların insanlığın ortak bir deneyimi olarak algılanmasını içermektedir. Yaşamın kaçınılmaz olarak acıları, başarısızlıkları ve hayal kırıklıklarını beraberinde getirdiğinin farkında olmak ve tüm insanların bunları deneyimlediğini anlamaktır. İşler her zaman planlanan veya arzulanan şekilde gitmeyebilir; bu sebeple bireyler, hayat standartları ya da kendileri ile ilgili hayal kırıklıklarına uğrayabilmektedir. Diğer taraftan, öz şefkatli bakış açısına göre insanların zaten kusurlu ve kırılgan oldukları belirtilmektedir. Bireyin hissettiği zayıflık karşısında kendisini diğer insanlardan izole olarak konumlandırması, kendisine acımasına ve insanlığa yabancılaşmasına sebep olmaktadır. Kendine acıyan birey, insanlık ile olan ilişkisini göz ardı etmekte ve kendi acısına daha fazla gömülmektedir. Öte yandan, paylaşımların bilincinde olmak, bireyin deneyimlerini değerlendirirken insanlığın yanılabilirlik ve kusurluluk özelliklerini göz önünde bulundurmasına ve kimsenin mükemmel olmadığı gerçeğinin bilincinde olmasına vurgu yapmaktadır. Bu perspektif sayesinde birey, kendisi dahil tüm insanların şefkat görmeye değer olduğunu anlamaktadır. Kişinin deneyimlerini izole ve dar bir pencereden ziyade, daha geniş olan insanlık penceresinden bakarak değerlendirmesi ve yaşamın olumlu olduğu kadar olumsuz deneyimler de barındırdığını kabul etmesi öz şefkatli olabilmenin gerekleri arasında görülmektedir.

Farkındalık, bireyin olumsuz duygu ve düşüncelerinin bilinçli olarak farkında olmasını ve böylelikle onları dengeli ve soğukkanlı bir tutumla ele alabilmesini ifade etmektedir. Farkındalık sahibi olunduğunda, içerisinde bulunulan anın gerçekliği bastırılmadan, yargılamadan ve kaçınmadan kucaklanabilmektedir. Bireyin kendisine şefkatle yaklaşabilmesi için ona acı veren duygu ve düşüncelere bakabilmesi, onları deneyimlemesi gerekmektedir.

REFERANSLAR

Bishop, S. R., Lau, M., Shapiro, S., Carlson, L., Anderson, N. D., Carmody, J., et al. (2004). Mindfulness: a proposed operational definition. Clin. Psychol. Sci. Pract. 11, 230–241. doi: 10.1093/clipsy.bph077

Neff, K. D. (2003). Self-compassion: An alternative conceptualization of a healthy attitude toward oneself. Self and Identity, 2, 85-102.

 434 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“BANYO YAPMAK İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ” - 24/04/2023
Bazen anne babalar bebekken sudan çıkmak istemeyen çocuklarının büyüdükçe yıkanmak istemediklerinden ya da el ve ayaklarını yıkamaya tepki gösterdiklerinden yakınırlar.
“ÇOCUĞUMUZDAN BOŞANIYORUZ” - 23/03/2023
Anne babası çatışma halinde olan çocukların, anne babalarından anlayış ve sabır gibi beklentileri olur.
BABA UYARICI, ANNE İSE KORUYUCU MUDUR? - 16/03/2023
Geleneksel aile yapıları değişse de anneler hala babalara babalık rollerini teslim etmekte zorlanabiliyor. Erkekler tarafından bakacak olursak, birçok erkek babalıkla ilgili iyi tanımlanamamış bu role girmekte zorluk çekiyor.
AKRAN ZORBALIĞI - 01/02/2023
Akran zorbalığı, çocukların kendi yaş gruplarında olan bir ya da birkaç kişiye; sosyal, fiziksel, sözlü ve cinsel olarak zarar vermeleridir.
TERKEDİLME KORKUSU - 12/01/2023
Yeni bir ilişkiye başlama ihtimali olduğunda nasıl olsa bu da beni terk edecek diye düşünüp hiç başlamamayı tercih ediyor musunuz ya da tam tersi çok fazla ısrarcı oluyor musunuz?
ÇOCUĞUMA EŞYALARINI VE ODASINI TOPLAMAYI NASIL ÖĞRETEBİLİRİM? - 03/01/2023
Birçok yetişkin, çocuklarının malının kıymetini bilmemesinden, dağınıklığından veya sorumsuzluğundan yakınmaktadır.
ÇOCUK İLE YETİŞKİN - 21/12/2022
Çocuk ile yetişkinin arasındaki sorunların pek çoğu, çocukların olgunlaşmaları için onların zamana ihtiyaçları olduğunu dikkate almamaktan kaynaklanır.
İNTERNET BAĞIMLILIĞI - 11/10/2022
İnternet kullanmanın farklı avantajlar sağlamasına ek olarak kontrolsüz kullanımın da psikolojik, fiziksel ve sosyal bakımdan bir takım negatif neticelere neden olduğu bilinmektedir.
OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLARI OKULA HAZIRLAMA - 09/09/2022
Çocuklara okulu evde sevdirmeye başlamak gerekmektedir. Okuldan bahsetmeyi doğru zamanda, doğru koşullarda, çocuğunuz sıkıldığında veya evin yetersiz olduğu zamanlarda yapın ki çocuğunuz okula heveslenebilsin.
 Devamı