Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1138356
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.356616.4221
Euro17.497917.5680
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
DUYGU DURUMU BOZUKLUKLARI NEDİR?
24/01/2021

 

Duygu durumu bozukluklarında iki temel duygu durumu genellikle yoğun ve gerçekdışı heyecan ve öfori duygularının görüldüğü mani ve olağandışı üzüntü ve keder duygularının görüldüğü depresyondur. Duygu durumu bozuklukları yaşayan bazı insanlar, depresif duygu durumlarını yalnızca dönemsel ya da epizotlar halinde yaşamaktadır. Bununla birlikte, bazıları da bazı dönemlerde manik epizotlar, bazıları da depresif epizotlar yaşamaktadır. Her iki epizot türü arasında normal duygu durumları görülebilmektedir. Manik ve depresif duygu durumları genellikle bir duygu durumu sürekliliğinin iki zıt ucu olarak kabul edilmekte ve bu iki durumun ortasında normal duygu durumu bulunmaktadır. Bu kavram bir dereceye kadar doğru olmakla birlikte, bazen insan aynı zaman diliminde hem mani hem de depresyon belirtileri sergileyebilmektedir. Bu karışık epizot vakalarında insan üzüntü, öfori ve sinirlilik gibi hızla değişen duygu durumlarının hepsini, hastalığın aynı dönemi içerisinde yaşamaktadır.

TÜRLERİ

Tek kutuplu depresif bozukluklarında yalnızca depresif duygu durumları yaşanmaktadır. Çift kutuplu epizotta ise hem manik hem de depresif epizotlar yaşanmaktadır. Tek ve çift kutuplu duygu durumu bozuklukları birbirinden bütünüyle ayrı ve farklı olmasa da, belirtilerde, nedensel etkenlerde ve optimal tedavi biçimlerinde önemli farklılıklar söz konusu olmaktadır. Duygu durumu bozuklukları arasında ayrım göstermek geleneksel olarak iki unsura dayanmaktadır.

1-      Şiddet: Yaşanan işlev bozukluklarının sayısı ve bu alanlarda belirtilmiş bozulmanın görece düzeyi

2-      Süre: Bozukluğun akut mu, kronik mi yoksa aralıklı mı olduğu

Tek ve çift kutuplu bozukluk tanısı koyabilmek için öncelikle halihazırda sergilenen duygu durumu epizodunun türünü belirlemek gerekmektedir. En yaygın olarak sergilenen duygu durumu epizodu majör depresif bozukluktur. Diğer önemli duygu durumu epizodu genellikle arada sırada görülen, özellikle de manik kişinin istekleri ve şemaları doğrultusunda davranılmadığında ortaya çıkan sinirlilik, hatta öfke patlamaları ile bölünen, belirgin şekilde artmış keyif, öfori ya da taşkın duygu durumu olan manik epizottur. Daha hafif biçimlerde benzer belirti türleri en az 4 gün boyunca anormal derecede artmış, coşkulu ya da sinirli bir duygu durumunun söz konusu olduğu hipomanik epizottur. Manik ve hipomanik epizotlar için aynı belirtiler listelense de hipomanide sosyal ve mesleki işleyişte çok daha az bozulma görülmekte ve hastaneye yatırılmaya gerek görülmemektedir.

YAYGINLIĞI

Majör duygu durum bozuklukları sıklıkla görülmektedir. Şizofreniden en az 15 ila 20 kat daha sık ve bütün kaygı bozukluklarının toplamına neredeyse eşit orandadır. İki tür ciddi duygu durumu bozukluğundan biri olan, tek kutuplu depresyon olarak da anılan ve yalnızca majör depresif epizotların görüldüğü tek kutuplu majör depresif bozukluk çok daha yaygındır ve son dönemlerde belirgin bir şekilde daha fazla görülmeye başlamaktadır. Yapılan araştırmalarda tek kutuplu majör depresyonun yaşam boyu yaygınlık oranının yaklaşık %17 olduğu görülmektedir. Ayrıca, çoğu kaygı bozukluğundaki cinsiyete bağlı farklılıklara benzer şekilde, tek kutuplu depresyon oranları kadınlar arasında, erkeklere oranla her zaman daha yüksek olmaktadır. Diğer majör duygu durumu bozukluğu olan ve hem manik hem de depresif epizotların ortaya çıktığı çift kutuplu bozukluk çok daha ender görülmektedir. Bu bozukluğun klasik biçiminin farklı yaş gruplarında görülme riski yaklaşık %1’dir ve cinsiyetler arasında kayda değer bir yaygınlık farklı görülmemektedir.

KAYNAKÇA

Kaelber, C. T., & Moul, D. E. (1995). Epidemiology of depression. (M. E. Farmer, Ed.). In E. E. Beckham & W. R. Leber (Eds.), Handbook of depression (p. 3–35). Guilford Press

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com199 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
İLİŞKİDE DEĞERSİZ HİSSETMEYE NEDEN OLAN DAVRANIŞLAR - 11/02/2022
Değersizlik duygusunu her insan hissedebilmektedir. Bunun cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum vs. gibi etkenleri bulunmamaktadır.
BİLİŞSEL ÇARPITMALAR - 21/01/2022
Bilişsel çarpıtmalar, bireyin duygularını ve bununla bağlantılı fizyolojik ve davranışsal tepkilerini etkileyen, herhangi bir durum değil, o duruma ilişkin kişinin yaptığı yorumlardır.
EKONOMİK KRİZ VE İNSANLARA ETKİLERİ - 16/01/2022
Ekonomide yaşanan krizlerin toplumlar üzerindeki temel sosyoekonomik etkileri gelirin azalması, işsizlik ve bunların sonucu olarak yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmesi,sosyal sınıflar arasındaki gelir eşitsizliğinin ve yoksulluğun artmasıdır
ADDICTION - 12/12/2021
Addiction is defined as taking a substance to achieve a certain effect, continuing to take the substance despite the physical, mental or social problems that arise in this process, and increasing the amount of the substance to achieve the same effect
TREATMENT MOTIVATION - 03/12/2021
Being motivated means taking action to do something. Motivation is recognized as a key factor in psychological treatments.
 Devamı