Ekrem Çulfa Website Konuşmacı Tv Konuk Medya Yazar Aile Evlilik Çift Danışmanı Yaşam Koçu Öğrenci Koçu Tavsiye Öneri Teşekkür Şikayet Teklif Adres Telefon Kroki Seda T. İstanbul Esenler Fotoğrafçı – Armut.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EkremCulfa
  • https://www.twitter.com/drekremculfa

Ekrem Çulfa Aile Evlilik Çift Danışmanı                  Tel: 0533 373 81 23  E-Posta:ekremculfa@gmail.com

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret1143596
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem Çulfa 05057675885
Narsist Kişiler İş Yaşamımızı Nasıl Sabote Ediyorlar ?

Çocuk Ergen Psikologu 05333738123
Gold Suggestions in Child Adolescent Education

Çocuk Ergen Yetişkin Psikoloğu 05333738123
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YERLER? ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMENİN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
ÇOCUKLAR NEYİ UNUTMAZ

Ebru Uzunboy
NEDEN AİLE DANIŞMANI?

İstanbul Aile Danışmanı Sevinç Bakan Kılıç 05057675885
SINAV KAYGISI Sınav kaygısı; sınav sırasında önceki öğrenmelerin etkili bir şekilde kullanılıp, başa

İstanbul Anadolu Yakası Psikologlar Pedagoglar
SPESİFİK FOBİ

İstanbul Psikolog Pedagog Üsküdar Kadıköy 05057675885
Yargıtay'dan #boşanmış #babaları kızdıracak #çocuk kararı!

NLP Uzmanı; Mentör, Navigatör, Restoratör ŞEMS TERLAN
KARAR ÂNI

Psikolog Esra Çakır 05333738123
Aile İçi Şiddet

Psikolojik Danışman Tuğba Tari 05057675885
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?

Sosyolog Psikolog Büşra Gümüş 05333738123
İnsan Doğasında Bencil Midir?

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Randevu Telefon numarası 05333738123
Narsistik Kişilik Bozukluğuna Yaklaşım

Uzman Klinik Psikolog Sabiha Sabiha Işık 0530 122 11 02
Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Uzman Psikolog Sinem Sayışman 0505 767 5885
MOLA VERMENDE BİR SORUN YOK

Ekrem Çulfa Instagram
Ekrem Çulfa Twitter
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
Hava Durumu
Saat
Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra Kara 05557493919
busra.kara@icloud.com
DUYGU DURUMU BOZUKLUKLARI NEDİR?
24/01/2021

 

Duygu durumu bozukluklarında iki temel duygu durumu genellikle yoğun ve gerçekdışı heyecan ve öfori duygularının görüldüğü mani ve olağandışı üzüntü ve keder duygularının görüldüğü depresyondur. Duygu durumu bozuklukları yaşayan bazı insanlar, depresif duygu durumlarını yalnızca dönemsel ya da epizotlar halinde yaşamaktadır. Bununla birlikte, bazıları da bazı dönemlerde manik epizotlar, bazıları da depresif epizotlar yaşamaktadır. Her iki epizot türü arasında normal duygu durumları görülebilmektedir. Manik ve depresif duygu durumları genellikle bir duygu durumu sürekliliğinin iki zıt ucu olarak kabul edilmekte ve bu iki durumun ortasında normal duygu durumu bulunmaktadır. Bu kavram bir dereceye kadar doğru olmakla birlikte, bazen insan aynı zaman diliminde hem mani hem de depresyon belirtileri sergileyebilmektedir. Bu karışık epizot vakalarında insan üzüntü, öfori ve sinirlilik gibi hızla değişen duygu durumlarının hepsini, hastalığın aynı dönemi içerisinde yaşamaktadır.

TÜRLERİ

Tek kutuplu depresif bozukluklarında yalnızca depresif duygu durumları yaşanmaktadır. Çift kutuplu epizotta ise hem manik hem de depresif epizotlar yaşanmaktadır. Tek ve çift kutuplu duygu durumu bozuklukları birbirinden bütünüyle ayrı ve farklı olmasa da, belirtilerde, nedensel etkenlerde ve optimal tedavi biçimlerinde önemli farklılıklar söz konusu olmaktadır. Duygu durumu bozuklukları arasında ayrım göstermek geleneksel olarak iki unsura dayanmaktadır.

1-      Şiddet: Yaşanan işlev bozukluklarının sayısı ve bu alanlarda belirtilmiş bozulmanın görece düzeyi

2-      Süre: Bozukluğun akut mu, kronik mi yoksa aralıklı mı olduğu

Tek ve çift kutuplu bozukluk tanısı koyabilmek için öncelikle halihazırda sergilenen duygu durumu epizodunun türünü belirlemek gerekmektedir. En yaygın olarak sergilenen duygu durumu epizodu majör depresif bozukluktur. Diğer önemli duygu durumu epizodu genellikle arada sırada görülen, özellikle de manik kişinin istekleri ve şemaları doğrultusunda davranılmadığında ortaya çıkan sinirlilik, hatta öfke patlamaları ile bölünen, belirgin şekilde artmış keyif, öfori ya da taşkın duygu durumu olan manik epizottur. Daha hafif biçimlerde benzer belirti türleri en az 4 gün boyunca anormal derecede artmış, coşkulu ya da sinirli bir duygu durumunun söz konusu olduğu hipomanik epizottur. Manik ve hipomanik epizotlar için aynı belirtiler listelense de hipomanide sosyal ve mesleki işleyişte çok daha az bozulma görülmekte ve hastaneye yatırılmaya gerek görülmemektedir.

YAYGINLIĞI

Majör duygu durum bozuklukları sıklıkla görülmektedir. Şizofreniden en az 15 ila 20 kat daha sık ve bütün kaygı bozukluklarının toplamına neredeyse eşit orandadır. İki tür ciddi duygu durumu bozukluğundan biri olan, tek kutuplu depresyon olarak da anılan ve yalnızca majör depresif epizotların görüldüğü tek kutuplu majör depresif bozukluk çok daha yaygındır ve son dönemlerde belirgin bir şekilde daha fazla görülmeye başlamaktadır. Yapılan araştırmalarda tek kutuplu majör depresyonun yaşam boyu yaygınlık oranının yaklaşık %17 olduğu görülmektedir. Ayrıca, çoğu kaygı bozukluğundaki cinsiyete bağlı farklılıklara benzer şekilde, tek kutuplu depresyon oranları kadınlar arasında, erkeklere oranla her zaman daha yüksek olmaktadır. Diğer majör duygu durumu bozukluğu olan ve hem manik hem de depresif epizotların ortaya çıktığı çift kutuplu bozukluk çok daha ender görülmektedir. Bu bozukluğun klasik biçiminin farklı yaş gruplarında görülme riski yaklaşık %1’dir ve cinsiyetler arasında kayda değer bir yaygınlık farklı görülmemektedir.

KAYNAKÇA

Kaelber, C. T., & Moul, D. E. (1995). Epidemiology of depression. (M. E. Farmer, Ed.). In E. E. Beckham & W. R. Leber (Eds.), Handbook of depression (p. 3–35). Guilford Press

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA

busra.kara@icloud.com218 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANNE-BABA TUTUMLARININ ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ - 20/07/2022
Aile, çocuğun duygusal gelişimi noktasında en önem arz eden yapıdır. Ebeveynlerin çocuk yetiştirme tarzları, çocukların cinsel, bedensel, psikososyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
BİR İLİŞKİDE SÜREKLİ KENDİ İSTEDİĞİNİ YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİYLE NASIL BAŞ EDİLEBİLİR? - 09/06/2022
İletişimde ve ilişkilerde en büyük problemlerden biri de bir tarafın sürekli kendini haklı görmesi ve sürekli her istediğini yaptırmaya çalışmasıdır.
İLİŞKİLERDE KURTARICI ROLE SAHİP OLMAK - 30/05/2022
Kurtarıcı olmak senin kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen karşıdakinin her şeyiyle ilgili kendini sorumlu hissetmen yada onun sana bunu yüklemesidir.
OKUL ÖNCESİ DÖNEMİ ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM - 25/04/2022
Çocukların kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.
SUÇLULUK DUYGUSU - 07/04/2022
Eğer ortada bir hata varsa, suç işlendiyse veya haksızlık yapıldıysa o zaman yaşanan suçluluk duygusu çok insani ve olması gereken bir duygudur. Suçluluk duygusu olaya bağlı olarak yeri ve zamanında yaşandığında zararlı bir duygu olmamaktadır.
HAYIR DİYEMEMEK NASIL İLETİŞİM VE İLİŞKİ SORUNLARI YARATIR? - 25/03/2022
Bir insan karşısındaki kişiye hayır diyemiyorsa öncelikle neden hayır diyemediğini bulması gerekmektedir. Bu durumda ya bir beklenti vardır ya da o kişiyle ilgili korkup kaygılanılan bir şey vardır.
İNSANLARIN BİRBİRİNE BENZEYEN VE İSTENMEYEN KİŞİLERİ DÖNGÜ OLARAK HAYATINA ÇEKMESİNİN NEDENLERİ - 18/02/2022
İlişkilerde her zaman bir denge olmalı, bazen biri idare ederken bazen de diğeri idare etmelidir. Bir ilişkide sürekli aynı kişi alttan alıyorsa veya idare ediyorsa orada bir sorun var demektir.
İLİŞKİDE DEĞERSİZ HİSSETMEYE NEDEN OLAN DAVRANIŞLAR - 11/02/2022
Değersizlik duygusunu her insan hissedebilmektedir. Bunun cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum vs. gibi etkenleri bulunmamaktadır.
BİLİŞSEL ÇARPITMALAR - 21/01/2022
Bilişsel çarpıtmalar, bireyin duygularını ve bununla bağlantılı fizyolojik ve davranışsal tepkilerini etkileyen, herhangi bir durum değil, o duruma ilişkin kişinin yaptığı yorumlardır.
 Devamı